Okolice

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Wieliczka

Licząca ponad 700 lat, kopalnia złoża soli kamiennej nazywana „pomnikiem Polski”. Znalazła się na pierwszej Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest najsłynniejszą atrakcją Wieliczki, która została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski. Kopalnia została wyróżniona Europejskim Medalem. Przyciąga turystów z całego świata, rocznie odwiedza ją ponad milion osób. Wizyta w tym zabytkowym miejscu będzie czymś niezwykłym, czymś, czego na pewno nie zapomnicie. 

Muzeum i Zamek Żupny

Muzeum i Zamek Żupny

Wieliczka

Jest największym w Europie muzeum podziemnym, powstałym w 1951 roku. Zgromadzone zbiory pozwoliły na stworzenie jedynej na świecie kolekcji drewnianych machin wyciągowych, przodków maszyn parowych i elektrycznych. Poza tym, muzeum zawiera cenny zbiór map górniczych, archiwum i bibliotekę salinarną. Oprócz stałej wystawy w kopalni, możemy odwiedzić drugą, znajdującą się w Zamku Żupnym. Na dziedzińcu zamku, który był historyczną siedzibą zarządu, możemy podziwiać fragmenty murów obrony z XIV w., najstarszy w Wieliczce szyb poszukiwaczy z XIII w., oraz basztę z XIV w. 

Tężnia Solankowa

Tężnia Solankowa

Wieliczka

Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą odwiedzić podziemi kopalni, bądź chcą skorzystać z jej bogactw zdrowotnych. Tężnia przekracza powierzchnię 700 m2, a powstający w niej naturalnie aerozol, podobny jest to tego znad morza. Dodatkowo, zwiedzający mają możliwość wejścia na wieżę widokową, wnoszącą się na wysokość 22 metrów, przedstawiającą panoramę parku oraz górniczych szybów.

Malowidło Solny Świat

Malowidło Solny Świat

Wieliczka

Warte zobaczenia, piękne malowidło trójwymiarowe jest przykładem sztuki ulicznej i obecnie największym tego typu obiektem artystycznym 3D w Polsce. „Solny Świat” autorstwa Ryszarda Paprockiego znajduje się na Rynku Górnym w Wieliczce. Jest malarską wizją podziemi kopalni soli, zawiera charakterystyczne fragmenty prawdziwych wnętrz wielickich żup solnych, widzianych w ogromnej rozpadlinie skalnej.

Centrum Rekreacyjno-Edukacyjne „Solne Miasto”

Centrum Rekreacyjno-Edukacyjne „Solne Miasto”

Wieliczka

Otwarte w 2011 roku centrum „Solne Miasto” jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących spędzić aktywnie wolny czas. Kryty basen, korty tenisowe, siłownia czy klub fitness – to tylko niektóre z atrakcji obiektu. Miejsce oferuje nam również naukę zumby oraz udział w amatorskich konkursach. 

Źródło zdjęcia: http://solnemiasto.eu/2014/06/page/2/

Park linowy Wieliczka Grabówki

Park linowy Wieliczka Grabówki

Wieliczka

Park linowy to miejsce dla osób lubiących przygodę i adrenalinę. To 35 przeszkód o różnym stopniu trudności znajdujących się między drzewami a ziemią. Świetny sposób aby sprawdzić naszą koncentrację, kondycję oraz pokonać słabości. Nad bezpieczeństwem osób czuwa profesjonalna kadra, która udziela niezbędnych informacji i chętnie służy pomocą. Na terenie Parku znajdziemy również boiska do gry w kosza, siatkówkę, korty tenisowe oraz plac zabaw. 
 

Klasztor oo. Franciszkanów

Klasztor oo. Franciszkanów

Wieliczka

Zabytkowy klasztor Franciszkanów-Reformatorów został wybudowany w latach 1650-1655 tuż przy kościele p.w Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Powstał w stylu barokowym i był pierwszą murowaną świątynią w małopolskiej prowincji reformatorów, powstałą w obronie przed innowiercami. Ufundował go król Zygmunt III Waza. W ogrodzie klasztoru rośnie legendarna akacja – ponad stuletnie drzewko jerozolimskie. Według legendy losy solnego zagłębia są związane z jego żywotnością.

 Zabytkowy kościółek św. Sebastiana

Zabytkowy kościółek św. Sebastiana

Wieliczka

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1581 roku po dramatycznych wydarzeniach, jakie nawiedziły miasto. Wieliczkę spustoszyła epidemia cholery. Bezradna ludność złożyła ślubowanie, że jeśli uda się powstrzymać epidemię, w ramach wdzięczności wybudują kościół – tak też się stało. Kościółek znajduje się na stromym zboczu i jest otoczony przez kilkaset drzew. Posiada cenne obrazy pochodzące z XVI i XVII wieku, witraże, których twórcą był Stanisław Matejko oraz polichromię wykonaną przez Włodzimierza Tetmajera.

 

źródło zdjęcia:http://www.wieliczkacity.pl/zawartosc/grafika/1310/3532_w.jpg

Pałac Przychockich

Pałac Przychockich

Wieliczka

Pałac powstał ok. 1784 roku na fundamentach starego ratusza z inicjatywy Kazimierza Przychockiego. Znajduje się na Rynku Górnym w Wieliczce. Od roku 1818 był własnością Kopalni Soli, ale po 59 latach przeszedł w posiadanie miasta i od tego czasu pełnił funkcje edukacyjne. Został wybudowany w stylu neoklasycznym, a jego najbardziej charakterystyczną cechą są podwójne schody oraz centralna weranda z malutkim balkonem, podwieszonym na wysokości I piętra.

Pałac Konopków

Pałac Konopków

Wieliczka

Budowla powstała w latach 80 XVIII w. przy dzisiejszym Placu Skulimowskiego w Wieliczce. Charakteryzuje ją styl późnobarokowy, szerokie schody od zachodniego wejścia oraz piękny dziedziniec. Gdy Pałac został sprzedany władzom austriackim, przeznaczono go dla kopalni. W połowie XX wieku znajdowała się w nim Miejska Biblioteka Publiczna. Po długim remoncie oraz odrestaurowaniu, Pałac stał się własnością Skarbu Państwa z przeznaczeniem na placówkę Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Rynek Główny

Rynek Główny

Kraków

Jest jednym z największych i najbardziej urokliwych placów w Europie, znajdującym się w samym sercu Starego Miasta. Pochodzi z XIII wieku, a jego powierzchnia sięga 40 000m^2. W jego otoczeniu znajduje się słynny Kościół Mariacki, wieża ratuszowa oraz pomnik Adama Mickiewicza. Przez centralną część rynku ciągną się zabytkowe sukiennice, w których znajduje się wejście do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Rynek główny otoczony jest kawiarenkami oraz restauracjami o wyjątkowym klimacie. Wszystkie miejsca mają swoją historię oraz swój urok. O każdej pełnej godzinie, z wieży mariackiej rozbrzmiewa hejnał. Rynek główny to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Krakowie.

Zamek na Wawelu

Zamek na Wawelu

Kraków

Znajdujący się na wzgórzu tuż nad Wisłą, barokowo-renesansowy zamek polskich władców. Zamieszkiwali tu królowie tacy jak: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Władysław Łokietek czy Władysław Jagiełło. Zamek dysponuje 71 salami wystawowymi, gdzie znajduje się 5 stałych ekspozycji: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony oraz Sztuka Wchodu. Wzgórza wawelskiego strzeże legendarny smok, którego rzeźba znajduje się przy Wiśle, tuż pod zamkiem. 

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Kraków

Wyjątkowe Sanktuarium związane z życiem Faustyny Kowalskiej, zakonnicy kanonizowanej w 2000 roku. Przez obecność obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu Faustyny miejsce to stało się popularne dla pielgrzymów. Znajduje się tuż przy klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Słynny obraz Jezusa Miłosiernego jest wizją siostry Faustyny, namalowaną przez Adolfa Hyłę. Został poświęcony w 1944 roku, a jego kopie i reprodukcje krążą po całym świecie. 

Sukiennice

Sukiennice

Kraków

Zabytkowy budynek, położony w centralnej części Rynku Głównego Krakowa. W dolnej części mieści niezliczoną ilość stoisk handlowych oraz sklepików, na których znajdziemy pamiątki, biżuterię oraz rękodzieło. W górnej części znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, a w podziemiach – muzeum. Warto zwrócić uwagę na wiszący w przejściu żelazny nóż, o którym krążą legendy. Mówi się, że wieże kościoła Mariackiego budowało dwóch braci, jeden z zazdrości o drugiego, zabił go owym nożem i sam, targany wyrzutami sumienia popełnił samobójstwo przy użyciu żelaznego narzędzia. 

Kazimierz

Kazimierz

Kraków

Wyjątkowa część Starego Miasta, nazywana dzielnicą żydowską Krakowa. Dawniej Kazimierz był odrębnym miastem, w którym osiedlali się żydzi pochodzący z Krakowa. Później miasta zostały połączone. Został uznany za polski „pomnik historii”, a w roku 1978 jego zabytki wraz ze ścisłym Starym Miastem i Wawelem znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 Zabytki, antykwariaty, restauracje, kafejki a nawet uliczki są charakterystyczne dla kultury żydowskiej. Znajduje się tam 7 wartych odwiedzenia synagog oraz dwa cmentarze żydowskie, stary i nowy. Na Kazimierzu odbywa się jedna z najpopularniejszych imprez w Europie – Festiwal Kultury Żydowskiej

 

Powrót
Dembowskiego 60A,
Wieliczka
Rezerwuj online
Przyjazd
Wyjazd
Sprawdź termin
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij